Studio z sercem | Studio graficzne & branding

studio z sercem

Jak założyć własny biznes?

CZAS ARTYKUŁU

 2-3 min.

Zastanawiasz się, jak założyć własny biznes? Może jesteś przed podjęciem takiej decyzji? W takim razie zapraszam Cię do pierwszego wpisu!

Własny biznes to nie lada wyzwanie! Trzeba opanować kwestie związane z między innymi: księgowością, zarządzaniem, marketingiem… Oczywiście istnieje możliwość oddelegowania pewnych obowiązków Podwykonawcom lub Wirtualnym Asystentom, ale w pierwszych miesiącach nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Nie zawsze też jesteśmy pewni, czy dany biznes jest dla Nas i czy działamy zgodnie z prawem.

Jasne! Własna działalność to swojego rodzaju wolność, którą możesz osiągnąć, dzięki dobrzej zaplanowanej ścieżce biznesowej! Oprócz tego poznajesz mnóstwo ludzi, którzy finalnie mogą być twoimi klientami.

Tak naprawdę każdy, kto działa w sieci, oferując swoje usługi, bądź produkty – tworzy biznes! Biznes bowiem nie jest tylko wtedy, gdy odwiedzamy placówki urzędowe i załatwiamy administracyjne sprawy.

Jednak, aby mówić o biznesie, warto przyjrzeć się takim pojęciom, jak: freelance, działalność nierejestrowana oraz działalność rejestrowana.

 

Własny biznes to swojego rodzaju wolność, którą możesz osiągnąć, dzięki dobrzej zaplanowanej ścieżce biznesowej! Możesz nauczyć się wielu kwestii i rozwinąć swoje umiejętności, na wielu płaszczyznach biznesowych.

1

Po pierwsze: pomysł

Sprawy urzędowe – sprawami urzędowymi, ale zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć i jaki masz pomysł. Czy duża jest konkurencja na rynku, w tej branży? Co wyróżni Twój produkt lub usługę? Co będziesz oferować innym? Warto zastanowić się nad tym i przeanalizować wszystkie pomysły. Fajnym narzędziem do zbudowania biznes planu jest mapa marzeń, którą można lekko edytować w “mapę biznesu”. Rozpisz wszystkie szanse, zagrożenia, plusy i minusy, wizję oraz misję – wszystko to, co przychodzi Ci na myśl o własnym biznesie.

Kiedy trzeba zarejestrować firmę?

Freelancing, czyli inaczej wolne strzelectwo, to pierwsza propozycja prowadzenia biznesu “na własną rękę”, ponieważ wymaga od nas wyszukiwania zleceń, klientów oraz projektów do realizacji. Nie trzeba rejestrować takiej działalności, ale aby to spełnić, należy nie przekroczyć w żadnym miesiącu w 2022 roku kwoty 1505 zł. Oczywiście nie wszystkie biznesy mogą pozwolić sobie na nierejestrowanie działalności. W świetle prawa biznesy, które zajmują się:

  • ochroną osób lub mienia,
  • sprzedażą alkoholu,
  • organizacją imprez turystycznych,
  • usługami detektywistycznymi,
  • zbieraniem odpadów.

W takich przypadkach działalność nie może być wykonywana jako działalność nierejestrowana.

Czy posiadanie biznesu ma jakieś plusy?

To, w jaki sposób będzie wyglądał Twój biznes, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wszystko bowiem, co związane z biznesem i prowadzeniem biznesu, ma swoje plusy, jak i minusy. Niewątpliwie plusem, który chwali sobie każdy Przedsiębiorca jest elastyczność, którą możesz osiągnąć! To ty decydujesz kiedy, gdzie i ile godzin wypracujesz. W twoich rękach należy też to, z kim będziesz współpracować i na jakich warunkach. Oprócz tego masz możliwość decydowania o najważniejszych aspektach dla Twojej marki: ceny, oferta, usługi – to wszystko zależy od Ciebie! Oczywiście istnieją pewne minusy, takie jak: odpowiedzialność, którą niesie za sobą każdy biznes oraz terminy, które trzeba spełnić.  Ale hej! Prowadzenie biznesu może być naprawdę przyjemne i fascynujące!

Twoja codzienność może być piękna, a Ty możesz spełniać się w tym, co robisz. Faktem jest, że bez cierpliwości oraz sumiennej pracy nie zobaczysz od razu efektów, ale warto każdego dnia dołożyć cegiełki do marzenia, jakim jest prowadzenie własnego biznesu, opartego na własnych zasadach! Wtedy, świat pięknych identyfikacji i projektów graficznych stoi dla Ciebie otworem! 🙂

1 thought on “Jak założyć własny biznes?”

Comments are closed.